Tüm Zamanların En Besleyici Gıdaları

BY IN Sağlık NO COMMENTS YET , , , , , , , , , ,

Tüm Zamanların En Besleyici Gıdaları

Tüm Zamanların En Besleyici Gıdaları

Somon Balığı
Turuncu – kırmızı renkte olmalı özellikle çiftlik balığı olamaması şart. Omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. D vitamini , omega 3 yağ asitleri ruh sağlımızı destekler. Kalbimize dosttur ve yaşlanmayı engeller.

Zeytin Yağ
Akdeniz diyetinin kanıtlanmış başarısının nedeni zeytin yağdır. Çünkü mono ( tekli ) doymamış yağlarda antioksidanlar ve E vitamini bulunur. Alternatif tıpta iltihap önleyici , kozmetikte cilt nemlendiricisi ve rahatlatıcı olarak kullanılır. Salatalarda kullanımı çok faydalıdır. Yüksek ateşte ısıtılmaması önerilir.

Tatlı Patates
Beta karoten nedeniyle bu patatesin rengi ve tadı biraz kabağa benzer. Gözler, cilt ve kardiyovasküler sistem için iyidir. Yüksek potasyum içeriği yüksek tansiyonlu kişilere ve sporculara önerilir.

Dana Eti
Tüm esansiyel asitler , B vitamini, demir, magnezyum ve çinko dana etinde mevcuttur. Anemi veya kronik yorgunluğu olanlara daha iyi gelen bir besin yoktur.

Kırmızı Pancar
Kanı artırır, kırmızı kan hücrelerini uyarır ve karaciğere yardımcı olur. Gebelik planlayan kadınlar için uygundur. Folik asit açısından zengindir. Kansere , erken yaşlanma , kalp ve damar hastalıkları ile mücadele eder.

Yoğurt
Protein içeriği bağışıklık sistemine yardımcı olan yağlarla ve bağırsaklara yararlı olan probiyotiklerle tartışmasız elzemdir. Bazı çalışmalar yoğurdun kilo verme diyetleri içinde iyi bir seçim olduğunu göstermektedir. Yoğurttan başka kefir de deneyebilirsiniz. Benzerliği olmasına rağmen ilginç özellikleri vardır.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?