Peugeot 208 68VTi

BY IN Bunları Biliyor muydunuz ? NO COMMENTS YET ,

Peugeot 208 68VTi

Peugeot 208 68VTi

Büyük ızgaranın ardında modern ve tutumlu bir motor görev yapıyor.
Peugeot 1 Silindir Tasarruf Etmiş.

İlk İzlenimler
Yumuşak karakterli bir şehirli yol arkadaşı; 5 kapılı haliyle pratik özelliklere sahip Koltukların dolguları aşırı yumuşak ve işçilik kaliteleri zayıf.

Neler Yeni
3 silindirli 1.0 Vti ile Peugeot 208’e çok tutumlu bir “motorcuk” kazandırmış. Fabrika verisine göre 100 km’de 4.3 lt ile yetiniyor.

Sürüş Özellikleri
Küçük motorlu bir küçük otomobilden beklenenin aksine asla zorlanmış, gürültülü veya kaba hissettirmiyor. Çok sessiz çalışan canlı karakterli 3 silindirli motor, gücünü devirlere dengeli bir şekilde dağıtıyor ve buna alt devirler bile dahil. Süspansiyon gayet iyi çalışıyor: En sert darbeleri bile emiyor ve araç kabul edilebilir bir yumuşaklıkla ilerliyor.Sürüş pozisyonu (sürücü göstergeleri küçük direksiyonun üzerinden takip etmek zorunda) başarılı. Ne yazık ki koltukların işçilik kaliteleri zayıf ve dolguları çok yumuşak.Direksiyon oldukça alçak konumlu. Bu sayede sürücü, göstergeleri direksiyonun üzerinden takip edebiliyor. Direksiyon sistemi ise biraz fazla hafif kalıyor.

Sonuç
Tasarruflu ve canlı bir seçenek olduğu için gerçekten ciddi olarak düşünülmesi gereken bir şehir otomobili.

Teknik Veriler

Önde enlemesine yerleş- tirilmiş 3 silindirli motor; silindir başına 4 supap; motor hacmi: 999 cc; mak- simum güç:
68 Hp-6000 d/d; maksimum tork: 95 Nm-3000 d/d; önden çekiş; 5 ileri manuel şanzıman; yakıt deposu: 50 lt; 0-100 km/s: 14.0 sn;
maksimum hız: 163 km/s; tüketim: 4.3 lt/100 km; Co2 emisyonları: 99 gr/km.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?