Patlamış Mısır

BY IN Aperatifler, Yemek Çeşitleri NO COMMENTS YET , ,

Patlamış Mısır

Patlamış Mısır

Evde mısır patlatmanın en kolay yolu tabii ki patlamış mısır makinesi kullanmak. Ama sadece tek bir işe yarayan bu ürün, çok da gerekli bir ürün değildir, çoğu kişinin evinde de bulunmaz zaten.

En klasik ve aslında en lezzetli yöntem, tencerede mısır patlatmaktır. Bu tarif ile  harika sonuç almamız da garantidir. Gerekli olanlar ise cin mısır , 1-2 kaşık sıvı yağ ve tuz. Önce yarım su bardağı mısırla tercihe göre 1-2 kaşık sıvı yağı bir tencereye koyalım. Ocağın altını yakalım, mısırlarımızı biraz kavuralım ve tencereyi hafifçe sallayalım.

Mısırların ufaktan açılmaya başladığında tencerenin kapağını kapayalım ve tencereyi sürekli sallayarak mısırların patlamasını bekleyelim. Sallamazsak mısırların tencereye yapışması kaçınılmazdır. Ve patlama esnasında kapağı hiç açmayalım. Çünkü mısırlar füze gibi patladığından mutfağın her yanına saçılacaktır.

Patlama sesleri azalmaya başladığında ocağın altını kapatalım. Patlama sesi tamamen bittiğinde ise artık tencerenin kapağını açabilirsiniz. Arzu ettiğiniz miktarda tuz ilave edebilirsiniz.

Damak tadınıza göre mısırları kavururken kırmızı biber , köri gibi baharatlarda kullanabilirsiniz.

Yağsız olarak ta mısırları tencerede hafif sallayarak patlatmanız mümkün. Kalori açısından da çok düşük bir atıştırmalık olacaktır.

Mikrodalga fırında da da mısırlarınızı patlatabilirsiniz. Bunun için mikrodalga fırınlar için uygun, ısıya dayanıklı bir kaba ihtiyacınız olacak. Yağ, tuz ve mısırları kapta karıştırın. Kabın kapağını kapatın ve mikrodalgada patlayana kadar pişirin.

Afiyet olsun.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?