Otomobillerde Parça Yaşlanma Süreleri

BY IN Bunları Biliyor muydunuz ? NO COMMENTS YET , , , , , , , , ,

 

 

 

Otomobillerde Parça Yaşlanma Süreleri

 

Otomobillerde Parça Yaşlanma Süreleri

İkinci el araç arayanların, satın alacakları aracın pahalı bir tamirat çıkarmadan önce ne kadar gidebileceğini doğru kestirmeleri gerekir.

Motor/şanzıman
İyi bakıldığı taktirde şanzıman ve motor birkaç yüz bin kilometre dayanabilir. Modern dizeller ise yüksek enjeksiyon basınçları nedeniyle o kadar uzun ömürlü olamıyor. Bu nedenle devir seviyesinin hareket edip etmediğini, vites deği- şimlerinin temiz olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca: Pahalı bir işlem olan triger değişimi işleminin ne zaman yapılması gerektiğini öğrenin.

Debriyaj
Debriyajlar kullanım hataları ve römorklu kullanıma karşı hassastır. Normal sürüş tarzıyla yaklaşık 150 bin km dayanabilirler. Testi şöyle yapabilirsiniz: Yüksek bir vitesi seçin ve yavaşça debriyaj pedalını bırakın… Pedal tamamen bırakıldığında motor stop etmelidir. Test sürüşünde de debriyajdan ilginç sesler gelmemelidir.

Süspansiyon
Amortisörler 100 bin kilometre, aks eklemleri ise 150 bin km dayanabilir. Ancak dayanıklılık modele göre güçlü değişiklikler gösterebilir. Örneğin Bmw modellerinin çapraz eklemleri daha hızlı aşınır. Test sürüşü sırasında bozuk zeminlerde süspansiyondan vuruntu sesleri gelip gelmediğine dikkat edin. Ses varsa yataklar aşınmış demektir. Amortisörlerde yağ sızıntısı görüyorsanız hemen değiştirin.

Farlar/ampuller
Xenon ampuller çok uzun ömürlüdür: 2000 saatin üzerinde. Bir H4 ampulün ömrüyse 450 saat civarındadır. Farlar için: Modern plastik far kapaklarının üzerleri çizilebiliyor ve yükseklik ayarları da bozulmaya yatkın. Test için aracı beyaz bir duvara yaklaştırın ve yükseklik ayar düğmesini çevirdiğinizde ışık şeridinin hareket edip etmediğini kontrol edin.Xenon ampuller çoğunlukla araç ömrü boyunca dayanır.

Frenler
Fren balataları ve diskler tipik sarf malzemeleridir ve dayanıklılıkları da sürücünün kullanım tarzıyla yakından ilgilidir. Genelde balatalar 50 bin km dayanır. Araçta uyarı sistemi varsa, aşınma arttığında yanan ışık değişim zamanının geldiğini gösterecektir. Bu gösterge olmadığında balataların durumlarını görmek için bir servise başvurmanız gerekecektir.

Egzoz Sistemi
Bazı otomobillerin egzozları henüz üçüncü yılın sonunda garip sesler çıkarmaya başlar. Ancak çoğunluğu en azından 5 yıl dayanır. Sızdırmazlığı egzoz borusunun ağzına bir havlu dayayarak kontrol edebilirsiniz: Alt kısımdan gelecek sesler sızdıran bölgeleri gösterecektir. Partikül filtreli modellerde, filtrenin 150 bin km’de değişim gerektirdiği ve bunun pahalı bir işlem olduğu unutulmamalı.

Öneri
Otomobil parçalarının aşınması tamamen normal bir şeydir. Asıl konu, ikinci el otomobil alırken bunlara nasıl yaklaşılması gerektiğidir. Yapılacak en iyi şey dikkatli bir inceleme yaparak, çıkacak tamirat masraflarını araca ödeyeceğiniz fiyattan düşürebilmektir. Bu özellikle triger kayışı değişimi için önemlidir. Çünkü satıcılar, yüksek maliyetli bir işlem olduğu için genellikle triger değişimine az zaman kala araçlarıyla vedalaşırlar.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?