Diyet ve Kahve

BY IN Diyet NO COMMENTS YET , , , ,

Diyet ve Kahve

Diyet ve Kahve

Diyet listelerine baktığınızda kahve ile ilgili kısıtlamaya rastlamazsınız.  Bu çok normaldir çünkü kahve tek başına kalorisiz ve yağsız bir içecektir. Fakat kahveye katılan kremalar süt ve aromalar  işi değiştirir.  Sütlü ve kremalı kahvelerin kalorileri fazladır. Az yağlı sütten tutunda, şeker ve koyu kıvamlı kremalara kadar kalori miktarı artar.

Yağ azaltan diyetlerde kahve önerilmektedir.  Fakat karbonhidrat düşürten diyetlerde kahve önerilmemektedir.  Bunun nedeni insülin ve ve kahve arasındaki ilişkiden ibarettir.  Sanıldığı gibi kahvenin içinde insülin yoktur.

Sık sık kahve tükettiğimizde, dolayısıyla kahve miktarı arttığında glukagon ve adrenalin adlı hormonlar artış gösterir. Bu iki hormonumuz kan şekerini yükseltmeye yardımcı olurlar.  Sonuç olarak insülin salınmaya başlar ve insülin etkisi ile şeker yağ olarak depolanır.  Buna göre çok kahve içmek yağı artırır gibi düşünmemize sebep olur.  Teorik ve pratik bilgiyi bir birine karıştırmamak lazım kahve tüketiminiz günde 2 bardağı geçmiyorsa korkmayın. Vücudumuzun bu tepkiyi vermesi için günde 7-8 bardak kahve tüketmek gerekir, buda pek mümkün değildir.

Diyet yaparken akılcı yaklaşımlar önemlidir. Şeker miktarını en az seviye indirmek, mümkünse şeker kullanmak gerekir.  Sütlü ve kremalı kahve yerine sade kahveyi tercih etmek diyetiniz için önemlidir.  Tüm içecek ve besinlerde olduğu gibi  kısa sürede fazla miktar tüketmek yerine gün içine dağıtarak, aralıklarla az az tüketmek en iyisidir.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?