Araçlarda 2013 Model Yılı Ne Zaman Gelecek ?

BY IN Bunları Biliyor muydunuz ? NO COMMENTS YET , , , , , , , , , , , , , , ,

Araçlarda 2013 Model Yılı Ne Zaman Gelecek ?

Araçlarda 2013 Model Yılı Ne Zaman Gelecek ?

Bu Yıl Otomotivde Bir İlk Yaşanıyor. Yeni Model Yılına Her Zamankinden Geç Giriliyor. Hangi Markanın 2013 Model Yılı Otomobilleri Ne Zaman Piyasaya Çıkacak? Bu Sorunun Cevabı Yavaş Yavaş Netleşmeye Başladı.

Her yıl Ağustos ayında satın alınan otomobillerin ruhsatlarına, bir sonraki yılın modeli yazılırdı. Fakat geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemeyle bu uygulama değişti. Artık ruhsatlarda, otomobilin fabrikada üretildiği tarih, model yılı olarak işlenecek. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, müşteriler yeni model yılına ait otomobil satın alma devrinin bittiğine şahit oldu. Bir taraftan markaların piyasaya çıkaracağı yeni otomobiller beklenirken, diğer taraftan ruhsat üzerinde bir yıl “yaşlı” otomobil almak istemeyen müşteriler, 2013 yılını beklemeye koyularak alımları öteledi. Yeni uygulamaya göre bir otomobilin 2013 model olabilmesi için o otomobilin o yılda üretilmiş olma şartı aranmaya baş- landı. Ama takvimler 2013’ü göstermesine rağmen, hala pek çok marka 2013 model yılına geçemedi. Çünkü üretilen aracın ithal edilmesi, nakliyesi, gümrüklenmesi ve dağıtımının yapılması belli zaman alan prosesler. Sonuç itibarı ile üretim ve lojistik, bu işin ana kaynakları ve buralarda yaşanan gecikmeler tüm zinciri etkiliyor. Hangi markanın 2013 modellerinin ne zaman bayilere geleceğini araştırdık.

Volvo – Şubat Ortası
Ünlü İsveç markası Volvo, 2013 model yılına ait otomobillerini Şubat ortası gibi satışa sunmaya başlayacağını duyurdu.
Nissan – Şubat Sonu
Nissan, yeni model yılı araçlarını, müşterilerine şubat sonu ile teslim edeceğini belirtti.
Mitsubishi – Mart
Bir diğer Japon markası Mitsubishi’nin 2013 model yılı otomobilleri şu sırayla gelecek;, crossover temsilcisi Asx’i ve pikap temsilcisi L200’ü Mart, Pajero ve Lancer’i Nisan, Outlander modelini Haziran ve B segmentte yer alan Spacestar’ı Temmuz itibarı ile 2013 model olarak satışa sunacak. Ticari sınıfta yer alan Fuso Canter ise bu ay itibarı ile müşterisi ile buluşuyor.
Mercedes – Şubat
Alman premium marka 2013 model araçlarını Şubat ayında teslim etmeye başlayacak. Öte yandan Cla Serisi Mayıs, makyajlı E Sedan Nisan, E Coupe ve S Serisi’ni Ağustos, B 180 Cdı otomatik ile A 180 Cdı otomatik modelleri yılın son çeyreğinde satışa sunulacak.
Kia – Şubat
Koreli Kia işe hızlı başlayanlar arasında yer alıyor. Sportage ve cee’d Ocak itibarı ile bayilerde yerlerini alırken Picanto, Rio, Optima, Soul ve K2500 Şubat sonunda müşterilerine teslim edilecek.
Toyota
Dev Japon marka Toyota ise önümüzdeki günlerde ürün yelpazesinde yer alan tüm modelleri 2013 model yılı olarak pazara sunmayı hedefliyor. yeni model yılına ait araçlarını Nisan başında pazara sunacak.
Ssangyong – Mart
Kore’nin bir diğer önemli markası olan Ssangyong ise markaya ait 2013 model araçlarını Mart ayının ilk haftasından itibaren pazara sunmaya başlayacak. Bu modeller Korando, Korando Sports, Rexton W ve Rodius olarak satışa sunulacak.
Ford – Ocak
Model yılı değişimi uygulaması için Ford, tüm modellerinde Ocak ayı itibarı ile 2013 model yılına başladığını belirtti. 2013 model yılına ait araçlar Ocak ayında bayilerinde yerini alırken, ön satış ile müşterilere sunulan yeni modellerin de bu ay itibarı ile teslim edilmeye başlandığı belirtiliyor.
Peugeot – Ocak Sonu
Aslan logolu Fransız üretici Peugeot ise Ocak sonu itibariyle 2013 model araçların satışına başlamaya planladıklarını açıkladı.
Skoda – Şubat
Günden güne satışlarını artırarak ilerleyen Skoda ürün yelpazesinin tamamında, Şubat ayının üçüncü haftasından itibaren, 2013 model yılına geçeceğini duyurdu.
Opel – Şubat
Şimşek logolu Opel ise Şubat itibari ile neredeyse ürün gamında yer alan tüm modellerini 2013 model olarak satışa sunacak.
Fiat – Ocak Ve Mart
Türkiye’de önemli bir pazara sahip Fiat ise yerli ürün olan Linea, Doblo ve Fiorino modellerini Ocak itibarı ile 2013 model olarak satışa sunuyor. İthal ürün olan Punto, Panda, Bravo, 500 ve Freemont modelleri ise Mart itibarı ile 2013 molde yılı olarak pazara verilecek.
Jeep – Mart
Fiat çatısı altında bulunan Jeep markası ise Mart itibarı ile 2013 modellerini pazara çıkacak.
Lancia – Mart
Fiat kanatları altında bulunan bir diğer marka olan Lancia da, tıpkı Jeep gibi 2013 modellerini Mart ayında pazara sunacak.
Alfa Romeo – Mart
Bir başka İtalyan markası Alfa Romeo ülkemizde Tofaş çatısı altında satışa sunuluyor, Alfa yeni model yılına Mart ayı itibarı ile girmiş olacak.
Renault ve Dacia Ocak Ve Şubat
Fransız devi Renault ve kanatları altına aldığı Dacia ise yerli üretim araçlarını Ocak itibarı ile sunarken ithal sınıfa ait modellerini Şubat ayında satışa koyacağını belirtiyor.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?