Anne Sütü Yetmiyorsa Bebek Nasıl Beslenmeli

BY IN Annelere özel NO COMMENTS YET , , , ,

Anne Sütü Yetmiyorsa Bebek Nasıl Beslenmelidir

Anne Sütü Yetmiyorsa Bebek Nasıl Beslenmeli

Normal süt veren annenin sütü 4-6. aya kadar tek başına bebeğini büyütür ve geliştirir. Bazı durumlarda anne bebeğine kendi sütünü veremeyebilir.Annenin hastalığı veya bebeğin hastalığı ya da annenin uzun süreli emzirmeye engel ilaç kullanma zorunluluğu gibi hallerde bebek anne sütü ile beslenemeyebilir.
Bazı anneler emzirdikleri halde sütlerinin yetmediğini, bebeğin aç kaldığını, çok ağladığı için dayanamayıp mama verdiklerini söylerler. Bu bazen doğru bazen doğru değildir.Emziren anne bebeğine sütünün yetmediğini şu şekilde anlayabilir :
1) Bebek 20 günlük olduktan sonra tartılır, eğer bebek yarım kilo civarında ağırlık kazandıysa süt yeterlidir.
2) Sonraki aylarda her tartılışta ağırlığı, grafiğe işaret edilir.İki tartımda konan noktalar birleştiğinde çizgi yukarı doğru giderse bebek büyüyor, demek ki süt yeterlidir.
3) Önce bir meme emzirilir, tümüyle boşalınca ikinci memeye geçilir.İki meme de iyice yumuşar ve hiç süt gelmiyor ve bebek de açlık belirtisi ( ağlama,memeyi bırakmama gibi) gösteriyorsa sahiden aç olabilir.Bazen bir gün bir nedenle annenin sütü az olabilir.Bu durum birkaç gün devam ederse mutlaka bebek tartılıp,önceki tartıya göre ne kadar ağırlık kazandığına bakılmalıdır.Ağırlık kazanmada yavaşlama varsa “annenin sütü az” denebilir.
Denemeler yapıldı, süt yetmiyor veya önceki söylenen nedenlerle bebek hiç emmedi ise zorunlu olarak hayvan sütlerini anne sütüne benzeterek bebeği besleyeceğiz.
Hayvan sütü koyudur.Onu anne sütü yerine kullanırken en pratik yol uygun şekilde sulandırmadır.
Hayvan sütünde anne sütüne nazaran daha az olan şeker ve aynı miktarda olan yağ sulandırma ile daha da azalır.Sulandırılmış süte şeker ve yağ eklenerek bu eksiklik giderilir.Sulandırma bebek büyüdükçe azaltılır, süt yerine yoğurt da sulandırılarak kullanılır.

Share This:

Siz ne düşünüyorsunuz ?